atrakcje

Joga

Jednym ze stałych elementów naszego pobytu na Goa będą zajęcia jogi. Praktyka będzie odbywać się rano i jeżeli to bedzie możliwe wieczorem, w bardzo urokliwej, przynależącej do ośrodka Khaama Kethna shali. Zajęcia będzie prowadził jogin Jakub. Oto kilka słów od niego:

Poranna praktyka jogi Surya Namaskar,
czyli Przywitanie Słońca

Dzień będziemy rozpoczynać praktyką jogi zwaną Przywitaniem Słońca (Surya to w sanskrycie Słońce, namaskar – powitanie). Jest to zestaw kilku lub kilkunastu asan, który stymuluje krążenie krwi i wzmacnia głębokie oddychanie. Praktyka rozluźnia napięte mięśnie oraz ścięgna, przez co przywraca elastyczność ciała. Wykonywana dynamicznie wzmacnia mięsień sercowy i poprawia krążenie.Przywitanie Słońca doskonale nas rozbudzi dając potrzebną energię na aktywności dnia.  

Wieczorna praktyka jogi Chandra Namaskar,
czyli Przywitanie
Księżyca

Po całym dniu różnych aktywności przewidujemy wieczorną praktykę jogi zwaną Przywitaniem Księżyca (Chandra to w sanskrycie Księżyc, a namaskar – przywitanie). Jej celem będzie wyciszenie ciała i umysłu, by wejść w rytm regenerującego snu. W Chandra Namaskar asany wykonywane są jakby w zwolnionym tempie. Wdech i wydech płynie z poruszającym się ciałem, a umysł nieśpiesznie podąża razem z nim.
Mamy tu czas żeby poprawić pozycję i w niej na chwilę „zawisnąć”. Chandra Namaskar przygotowuje nas zatem do spokojnego snu i wyciszenia. A powolne ruchy pozwalają na osiąganie większej świadomości ciała, a zatem i integracji ze sobą samym.